The Lift i magiskt vackra Lac de Sainte Croix

Todays view – när min älsklingar övade på ”The Lift”

IMG_4240

Minns ni scenen i Dirty Dancing?

Klart att ni gör! När Baby (Jennifer Grey) och Johnny (Patrick Swayze) övar på ”The Lift” med stort L i vattnet, åhhh vilken tonårsnostalgi!

Jag måste se Dirty Dancing snart igen 🙂

Ungefär så var det idag – fast med min Patrick och lilla Eleonora i huvudrollerna. Och detta i den mest fantastiska omgivning!

IMG_4330IMG_4327

Vi åkte till Bauduen – en liten by som ligger vid den vackra sjön Lac de Sainte Croix.

Byn är pytteliten och typiskt provencalsk med smala gränder, stenhus och sitt eget crêperie precis intill sjön.

IMG_4287IMG_4290IMG_4289IMG_4293

Bauduen ligger i omgivningen vid Gorge du Verdon som också är ett sagolikt ställe och så värt ett besök.

Gorge du Verdon var vi senast i för dryga två år sedan i samband med vår ”stanna-i-bubblan-resa” direkt i anslutning med vårt bröllop.

Då hyrde vi trampbåt och trampade längs den vackra floden som ringlar sig lång mellan bergsväggarna och mynnar ut Verdonsjön och senare i just Lac de Sainte Croix.

Gorde du Verdon kallas även för Europas Grand Canyon och räknas till en av de vackraste platserna i Europa.

Dit hade vi gärna åkt även idag, men trampbåt med en 11 månaders liten flicka är kanske inte en höjdare så vi sparar vår repris till en annan gång 🙂

IMG_4262IMG_4272

Efter en dag på stranden med massor av bad i kristallklart, magiskt turkosgrönblått vatten, så åt vi den godaste lunchen!

Och vad passar inte bättre in i denna miljön än crêpes?!

IMG_4297

Det blev galettes (matiga bovetepannkakor) till lunch, jag tog en jättegod variant med lokal chèvre från byn, vitlök, sallad och honung och Patrick en med ost, skinka, spenat och ägg.

Mums så gott det var!

Efter pannkaka nummer ett så kunde vi inte hålla oss från att beställa in en pannkaka nummer två, till dessert…

Denna gång, en crêpes med smält choklad och skivad banan… DET var gott kan ni tro!

IMG_4314

Jag kom plötsligt att tänka på att det finns ett riktigt bra Galettes-ställe hemma i Stockholm också. Där var jag en gång med mina kära vänner Cathie & Nate ❤

Det heter Byn Crêperie & Ciderie och ligger på Rödabergsgatan 11 i Vasastan. Gå dit om ni är sugna på en bit av Frankrike i Stockholm 🙂

Byn Crêperie och Ciderie

Mitt tips till er efter dagens utflykt är, prio 1 (om ni är utan småbarn) trampbåtssafari på Gorge du Verdon.

IMG_4269

Och på en solklar 2:a plats (mer barnvänligt), Bauduen vid Sainte Croix sjön.

Ni måste hit och bada, bada, bada och NJUTA!

Så vackert!

IMG_4317

 

 

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s